USG Piersi - Sonomammografia

W Poradni Profilaktyki Chorób Piersi w Bytomiu
i w Gabinecie Chorób Piersi w Zabrzu

USG Piersi Sonomammografia jest jednym z podstawowych elementów profilaktyki oraz wczesnej diagnostyki chorób piersi, w tym raka piersi (sutka).
USG Piersi jest wykonywane na każdym etapie diagnostyki chorób piersi, od profilaktyki, po rozpoznawanie zmian klinicznych (wyczuwalnych, widocznych w innych badaniach obrazowych), a także w celu monitorowania biopsji. Za pomocą sonomammografii Specjalista jest w stanie wykryć zarówno zmiany łagodne, jak i nowotwory złośliwe we wczesnym etapie ich rozwoju.

Śląski Ośrodek Onkologii Sanivitas zaprasza Pacjentki do Naszych Poradni Sanivitas w Bytomiu i w Zabrzu do przeprowadzania badań profilaktycznych (USG piersi i mammografii), diagnostyki na poziomie podstawowym oraz pogłębionym (biopsje) oraz do planowania leczenia onkologicznego i monitorowania stanu zdrowia po leczeniu.

W przyjaznej atmosferze przy użyciu nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej, doświadczony Zespół Lekarsko-Pielęgniarski zadba o Twoje zdrowie.

Zarówno samobadanie piersi jak i badania obrazowe, czyli USG piersi oraz mammografia powinny być wykonywane także u Kobiet, które nie mają żadnych objawów choroby, nie mają żadnych czynników ryzyka rozwoju raka piersi.

Jeśli dbasz o swoje zdrowie:
zaplanuj sobie i systematycznie wykonuj badania piersi nawet jeśli jesteś całkiem zdrowa i nie odczuwasz żadnych dolegliwości oraz nie masz żadnych czynników ryzyka rozwoju raka piersi.
Profilaktyka Raka Piersi Znaczy Życie

Wskazania do wykonania USG piersi

Poza badaniem wykonywanym profilaktycznie zalecamy wykonanie USG piersi, gdy stwierdzisz:

• wyczuwalne podczas samobadania guzki oraz zgrubienia w piersi i pod pachą,
• powiększone węzły chłonne pod pachami,
• zmiana kształtu oraz wielkości piersi,
• wciągnięcie brodawki, zaczerwienienie lub owrzodzenie brodawki sutkowej,
• wyciek z brodawki sutkowej,
• ból piersi,
• przebarwienia na piersiach,
• rak piersi w rodzinie,
• mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2 u Pacjentki lub w rodzinie,
• stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
• stosowanie hormonalnej terapii zastępczej,
• kwalifikacja do procedury in vitro,
• uraz piersi,
• ciąża,
• podejrzenie występowania ropnia piersi,
• podejrzenie występowania torbieli mlecznej (u kobiet karmiących piersią),
• obecność przeciwwskazań do mammografii (np. ciąża, zbyt małe piersi),
• niepokojące zmiany w obrazie mammograficznym (uzupełnienie diagnostyki)

W badaniu USG obrazowane są zarówno zmiany łagodne jak też nowotwory złośliwe we wczesnym stadium rozwoju. Ponadto za pomocą ultrasonografii możemy monitorować m.in.:

• zmiany torbielowate,
• mastopatię,
• dysplazję sutka,
• brodawczaki,
• gruczołakowłókniaki

USG piersi można wykonać niezależnie od fazy cyklu miesięcznego. O ile to możliwe warto, aby na badanie zgłosić się zaraz po miesiączce, do 10 dnia cyklu, ponieważ piersi są rozluźnione i mniej obolałe, co dla komfortu Pacjentki podczas badania może mieć znaczenie.

USG Piersi - informacje

Badanie przeprowadza się w ułożeniu na plecach z rękami założonymi nad głowę. Na obszar piersi Lekarz nakłada żel. Następnie stopniowo przesuwa głowicę ultrasonograficzną pod różnymi kątami. W trakcie badania obserwuje budowę piersi, a także ocenia ich strukturę i ewentualne zmiany. Podczas badania USG zawsze sprawdzane są obie piersi wraz z węzłami chłonnymi znajdującymi się w dołach pachowych. Wszystkie znalezione w trakcie USG zmiany zostają dokładnie zmierzone i opisane. Na tej podstawie Lekarz sporządza opis badania, który wraz ze zdjęciami pacjentka otrzyma bezpośrednio po wizycie.

W piersiach młodych kobiet dominuje tkanka gruczołowa, która w obrazie mammograficznym nie jest najlepiej widoczna. Dlatego młodym kobietom, z piersiami o strukturze gruczołowej, zaleca się właśnie USG piersi, zamiast mammografii. Dopiero w starszych latach proporcje te się zmieniają i nad tkanką gruczołową zaczyna dominować tkanka tłuszczowa. Wtedy lepszym narzędziem diagnostycznym jest mammografia.

W początkowych etapach rozwoju rak piersi przybiera często postać mikrozwapnień, które najlepiej uwidoczni mammografia. Badanie to nie daje jednak możliwości oglądania piersi pod wieloma kontami, w przeciwieństwie do badania USG. Obraz ultrasonograficzny pozwala także rozróżnić różne rodzaje zmian – zmianę litą od torbieli, z dużym prawdopodobieństwem zmianę złośliwą od łagodnej itp. Starsze pacjentki po wykonanej mammografii zwykle są kierowane na USG piersi, w ramach uzupełnienia diagnostyki.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowania na raka piersi u kobiet w czasie ciąży. Kobiety w ciąży i karmiące piersią maja statystycznie o około 7 miesięcy później postawione diagnozy niż pozostałe kobiety. Dzieje się tak dlatego, że Kobiety ciężarne i karmiące dziecko uważają, że zmiany w piersiach są naturalne i nie zgłaszają się do diagnostyki zauważając guzki czy inne niepokojące objawy.

USG piersi jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, dlatego może być wykonywane wielokrotnie, także u Kobiet w ciąży i karmiących piersią

Kobiety w ciąży oraz Kobiety karmiące piersią powinny także wykonywać USG piersi i nie ulegać fałszywym poglądom. Niegdyś uważano , że guzki i zgrubienia w ich piersiach są związane z ciążą i karmieniem dziecka

Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, jak również Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca konieczne wykonywanie USG piersi w I lub II trymestrze ciąży u Kobiet po 35. roku życia.

U Ciężarnych poniżej 35 roku życia można rozważyć wykonanie badania w I lub II trymestrze ciąży. W przypadku widocznych i wyczuwalnych w badaniu palpacyjnym zmian w obrębie piersi i węzłów chłonnych należy wykonać USG niezależnie od czasu trwania ciąży.

Biopsja piersi jest badaniem umożliwiającym rozpoznanie nowotworu piersi oraz ocenę jego zaawansowania. Polega na pobraniu fragmentu gruczołu piersiowego za pomocą igły o odpowiedniej grubości. Pobrany materiał jest następnie oceniany pod mikroskopem przez patologa. Chirurg może zdecydować się na biopsję grubo- lub cienkoigłową w zależności od indywidualnych wskazać u Pacjentki. Jedną i drugą biopsję wykonuje się pod kontrolą USG, w związku z tym badanie jest precyzyjne i pozwala uzyskać najlepszy materiał do zbadania.

Wynik badania USG piersi lekarz przygotowuje zgodnie z międzynarodowym system standaryzacji opisów wyników badań diagnostycznych BIRADS. Oznacza to, że wszystkie opisy badań obrazowych piersi mają taką samą strukturę oraz posługują się takim samym nazewnictwem nieprawidłowych zmian w piersiach. Na podstawie tego opisu Lekarz podejmuje decyzję o kolejnych krokach w postępowaniu diagnostycznym. Może zalecić dalszą obserwację, wcześniejszą kontrolę lub wykonanie biopsji w celu określenia charakteru zmian w badaniu histopatologicznym.

Klasyfikacja wyróżnia następujące kategorie:
• BIRADS_0 – ocena niekompletna, zwłaszcza zmian wymagających dalszej weryfikacji w oparciu o dalsze badania obrazowe,
• BIRADS_1 – wynik prawidłowy bez żadnych zmian
• BIRADS_2 – jednoznacznie łagodne zmiany , nie wymagające dodatkowych badań obrazowych. Kontrolne badanie należy wykonać standardowo po 12 miesiącach,
• BIRADS_3 – zmiany prawdopodobnie łagodne. Ryzyko złośliwości <2%. W tej grupie zaleca się biopsję zmiany (najczęściej cienkoigłową) i/lub badanie kontrolne. biopsję gruboigłową zaleca się w przypadku ogniskowego włóknienia
• BIRADS_4 – podejrzane zmiany, nie wykazujące cech zmiany nowotworowej złośliwej, których prawdopodobieństwo złośliwości wynosi od 2 do 90%. Konieczne jest przeprowadzenie biopsji najczęściej gruboigłowej. Pozytywny wynik biopsji jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego. W przypadku stwierdzenia zmiany łagodnej kontrolne badanie USG należy wykonać po 6 miesiącach.
• BIRADS_5 – zmiany o wysokim prawdopodobieństwie złośliwości i o typowej morfologii zmiany złośliwej. Ryzyko złośliwości ponad 90 %. Konieczna jest ocena histopatologiczna (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub otwarta chirurgiczna) oraz ocena onkologiczna w celu zaplanowania sposobu leczenia,
• BIRADS_6 – zmiany nowotworowe złośliwe, ryzyko złośliwości 100 %, potwierdzane za pomocą biopsji w oczekiwaniu na leczenie

Zapraszamy Pacjentki do naszych poradni
Sanivitas w Bytomiu i w Zabrzu

Śląski Ośrodek Onkologii Sanivitas zaprasza Pacjentki do Naszych Poradni Sanivitas w Bytomiu oraz w Zabrzu do przeprowadzania badań profilaktycznych (USG piersi i mammografii), diagnostyki na poziomie podstawowym oraz pogłębionym (biopsje) oraz do planowania leczenia onkologicznego i monitorowania stanu zdrowia po leczeniu.

W przyjaznej atmosferze przy użyciu nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej doświadczony zespół lekarsko-pielęgniarski zadba o Twoje zdrowie.

Zapraszamy.

 

Sanivitas Bytom

Śląski Ośrodek
Onkologii Sanivitas
41-902 Bytom
Pl. Akademicki 15/6

Sanivitas Zabrze

Poradnia Lekarza
Rodzinnego Sanivitas
41-800 Zabrze
ul. Wolności 299

Scroll to Top