Specjalista Urolog w Poradni Sanivitas w Zabrzu
Specjalista Urolog to Lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego u Mężczyzn oraz chorób układu moczowego u Kobiet. Urologia zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób nerek, moczowodów, pęcherza moczowego, cewki moczowej, nasieniowodów, jąder, prostaty czyli gruczołu krokowego. Urolog Bytom, Zapraszamy!
Nasi lekarze
Dr Jacek Zostawa – Specjalista Urolog
Dni przyjęć Urologa: poniedziałek, czwartek, godziny przyjęć: od 15:00
Przychodnia Sanivitas Zabrze
Do Specjalisty Urologa powinni zgłaszać się osoby z objawami:
• nietrzymanie moczu
• zbyt częste oddawanie moczu
• parcie naglące na pęcherz moczowy
• ból w czasie oddawania moczu
• nieprawidłowy wynik badania moczu
• pieczenie, swędzenie w czasie oddawania moczu
• ból pleców
• ból podbrzusza
• krwiomocz
• zmiany ujawnione przypadkowo w badaniu usg brzucha – kamica nerek, kamica moczowodów, torbiele nerek, powiększenie prostaty, zmiany w pęcherzu moczowym, zmiany w nerkach
• nietrzymanie moczu,
• częstomocz,
• parcie naglące na pęcherz moczowy,
• nawracające infekcje dróg moczowych,
• zapalenia pęcherza moczowego
• zaburzenia oddawania moczu (dłuższe oddawanie moczu, słabszy strumień moczu)
• trudność z zainicjowaniem (rozpoczęciem) oddawania moczu
• nocne oddawanie moczu
• wyciek z cewki moczowej
• zmiany w wyglądzie zewnętrznych narządów płciowych
• stulejka
• zaburzenia erekcji czyli zaburzenia wzwodu
• bolesny wzwód
• krótkie wędzidełko
• spadek libido
• ból jądra, powiększenie jądra
• powiększenie moszny
• ból krocza
• podwyższone PSA
Każdy Mężczyzna dbający o swoje zdrowie intymne po ukończeniu 40-go roku życia powinien systematycznie raz w roku mieć przeprowadzone przez Urologa badanie profilaktyczne ze względu na możliwość wykrycia początkowo bezobjawowo przebiegających chorób w tym raka prostaty .
Wybrane choroby leczone przez Urologa w Poradni Sanivitas
Wędzidełko to cienki pasek tkanki łącznej, który biegnie od napletka do żołędzi. Zaczyna się ono w dolnej, cewkowatej części, przebiega nad rowkiem zażołędnym i kończy w obrębie wewnętrznej części napletka. Jego zadaniem jest podtrzymywanie napletka, by nie zsuwał się za bardzo z prącia.
Krótkie wędzidełko to dolegliwość, która często występuje przy problemie ze stulejką. Zdarza się, że wędzidełko jest za krótkie, w związku z tym uniemożliwia odprowadzenie napletka. Dolegliwość występuje zarówno w stanie wzwodu, jak i spoczynku. Powoduje to ból oraz dyskomfort podczas stosunku seksualnego. Zbyt krótkie wędzidełko może być wrodzone i nabyte.
Przyczyną krótkiego wędzidełka nabytego jest przede wszystkim nieleczony stan zapalny. Także urazy prącia powodują często pęknięcia i naderwanie wędzidełka. Skutkuje to powstawaniem blizn i zmniejszeniem elastyczności oraz dalszemu skracaniu się wędzidełka
Zabieg leczenia krótkiego wędzidełka
Zarówno przy problemie ze stulejką, jak również z krótkim wędzidełkiem konieczna jest wizyta u specjalisty urologa i poddanie się zabiegowi plastyki napletka. Krótki zabieg plastyki napletka wykonujemy w większości przypadków przy znieczuleniu miejscowym, co czyni go w zasadzie bezbolesnym.
Rekonwalescencja po zabiegu plastyki napletka (krótkiego wędzidełka)
Gojenie się rany trwa około tygodnia. Po zabiegu wymagana jest co najmniej jedna konsultacja kontrolna u specjalisty urologa.
Jedynym poświęceniem jest minimum miesięczna abstynencja seksualna po zabiegu, bezsprzecznie konieczna dla osiągnięcia dobrego efektu leczenia. Ma ona na celu zwiększenie wytrzymałości i elastyczności zszytej rany.
Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia jego pełne zsunięcie. To schorzenie urologiczne może występować u dorosłych i dzieci. U najmłodszych można mówić o stulejce w przypadku, kiedy napletek nie chce się zsunąć w trzecim roku życia dziecka.
Plastyka stulejki to zabieg polegający na poszerzeniu otworu napletka tak, aby mężczyzna mógł łatwo zsunąć go z żołędzi. W cięższych przypadkach tego schorzenia może być konieczne obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka.
Plastyka napletka w celu pozbycia się stulejki wykonujemy tylko wtedy, kiedy Lekarz urolog zaleci takie rozwiązanie. Zazwyczaj początkowo podejmujemy próby leczenia zachowawczego, niezabiegowego stulejki przede wszystkim przy pomocy maści i zabiegów higienicznych. Kiedy wspomniane metody nie dają pożądanych rezultatów, Specjalista urolog kieruje Pacjenta na zabieg plastyki stulejki. Przykładem stanu, który wiąże się z koniecznością plastyki stulejki, są np. liczne blizny po stanach zapalnych.
Rekonwalescencja po plastyce stulejki
Okres rekonwalescencji po zabiegu plastyki stulejki jest niewątpliwie konieczny, w związku z tym Pacjent powinien zachować wstrzemięźliwość seksualną przez ok. 4 tygodnie. Dokładny czas wstrzemięźliwości zalecamy skonsultować ze Specjalistą urologiem. Opatrunek po zabiegu powinien być regularnie zmieniany, dlatego zachęcamy do częstych konsultacji z Urologiem. W tym okresie należy zwrócić szczególną uwagę na higienę okolic intymnych. Rana powinna być regularnie przemywana. W wyznaczonym terminie konieczna jest kontrolna konsultacja urologiczna.
Wodniak jądra to rodzaj torbieli. Może występować u chłopców i mężczyzn w każdym wieku. Mechanizm powstawania wodniaka jądra to gromadzenie się płynu surowiczego pomiędzy osłonkami jądra. Występuje przeważnie jednostronnie. Objawem wodniaka jądra jest powiększenie moszny z gładką, napiętą skórą moszny, bez zaczerwienienia, przeważnie bez bolesności. Wodniak jądra może mieć zmienne rozmiary – powiększać się wieczorem a zmniejszać rano. Wodniaki mogą być wrodzone oraz nabyte. Często wodniaki jądra u dzieci nie wymagają leczenia. U dorosłych mogą wiązać się z podejrzeniem nowotworu jądra i dlatego każde powiększenie worka mosznowego wymaga pilnej konsultacji u Specjalisty urologa. Nieleczony wodniak jądra może u dorosłego mężczyzny doprowadzić do bezpłodności.
Prostata (gruczoł krokowy, stercze) stanowi część męskiego układu płciowego. Odpowiada za produkcję wydzieliny, która jest jednym z głównych składników nasienia i pełni funkcje odżywcze dla plemników.
Ze względu na wielkość i kształt, prostata nierzadko jest przyrównywana do orzecha włoskiego. Znajduje się pod pęcherzem moczowym, a tylna część stercza przywiera do przedniej ściany odbytu – w związku z tym prostatę bada się drogą per rectum. Przez środek prostaty przebiega cewka moczowa, co sprawia, że wszelkie nieprawidłowości związane z gruczołem krokowym mogą wpływać na sprawność układu moczowo-płciowego mężczyzny.
Przerost prostaty, łagodny przerost stercza to powiększona prostata, z objawami z dolnego odcinka dróg moczowych.
Za główny powód przerostu gruczołu krokowego niewątpliwie uważane jest starzenie się organizmu. Wiadomo także, że do rozrostu tkanki gruczołu krokowego przyczyniają się zmiany hormonalne oraz czynniki genetyczne. Dodatkowo badania wykazały, iż na choroby prostaty wpływ może mieć nieodpowiednia dieta ze względu spożywanie dużych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.
Leczenie przerostu prostaty: W celu leczenia przerostu prostaty Specjalista urolog może zalecić zmianę stylu życia, która w przypadku łagodnych objawów wydaje się być wystarczająca. W związku z tym zalecamy Pacjentom:
• rezygnację z palenia papierosów,
• ograniczenie lub zrezygnowanie ze spożywania kofeiny,
• oddawanie moczu dwukrotnie w odstępie kilku minut w celu lepszego opróżnienia pęcherza
• zmianę diety, która powinna być lżejsza, zawierać mniej nasyconych kwasów tłuszczowych oraz więcej tłuszczów roślinnych
• większą aktywność fizyczną.
W przypadku nasilonych i dokuczliwych objawów przerostu prostaty, wprowadzamy terapię farmakologiczną. Ma ona na celu rozluźnienie mięśni dróg moczowych bądź zmniejszenie stercza, co niewątpliwie pozwala na łatwiejsze oddawanie moczu. Bardzo uciążliwe i silne objawy przerostu gruczołu krokowego mogą być także wskazaniem do leczenia chirurgicznego.
Rak prostaty jest podstępnym nowotworem złośliwym, który we wczesnej fazie nie daje żadnych objawów. W Polsce zapada na niego rocznie do 100 tys. mężczyzn, dlatego bezsprzecznie należy wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Rak prostaty najczęściej rozwija się u mężczyzn w okolicach 50 roku życia i jest na drugim miejscu wśród nowotworów, które są przyczyną śmierci mężczyzn. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, które pozwolą wykryć raka prostaty we wczesnym etapie.
Biopsja prostaty
Biopsja prostaty jest konieczna w przypadku podejrzenia raka prostaty czyli raka gruczołu krokowego. Wskazaniem do wykonania biopsji jest podejrzenie raka prostaty z powodu:
• obrazu usg ( np. gruczoł krokowy niejednorodny, ze zmianami ogniskowymi, ze zwapnieniami),
• podwyższonego poziomu PSA,
• nieprawidłowości w badaniu per rectum czyli przez odbyt (tzw. badanie DRE, czyli kontrola stanu prostaty palcem przez odbytnicę)
Niestety badanie nie jest przyjemne, ale jest niezbędne do postawienia dokładnego rozpoznania.
Przed wykonaniem biopsji prostaty Pacjent musi poinformować Lekarza o lekach, które przyjmuje i swoich chorobach przewlekłych. To ważne, zwłaszcza, jeśli chory ma problemy z krzepnięciem krwi albo przyjmuje leki, które mogą zaburzać krzepnięcie krwi, ma wszczepioną sztuczną zastawkę serca lub rozrusznik.
Jeśli Pacjent na stałe bierze leki obniżających krzepnięcie krwi (Acenocumarol, Warfin, Xarelto, Pradaxa, Eliquis, Acard, Polocard, Ticlo, Ticlopidyna i inne) musi je odstawić poprzednio uzgadniając to z Lekarzem, na tydzień przed biopsją stercza. Gdy nie może tego zrobić ze względów zdrowotnych, Lekarz zaleci mu leczenie przeciwkrzepliwe w postaci zastrzyków. Po 5 dniach od wykonania biopsji można powrócić do przyjmowania leków przeciwkrzepliwych.
Przed biopsją prostaty Lekarz przepisuje Pacjentowi także profilaktycznie antybiotyk, który zmniejsza ryzyko stanu zapalnego prostaty po biopsji gruczołu krokowego. Antybiotyk trzeba przyjąć wieczorem dzień przed biopsją oraz rano w dniu badania.
Zalecamy wypróżnienie przed badaniem, choć nie ma wskazań do wykonania lewatywy. Do wykonania biopsji prostaty nie trzeba być na czczo, można zjeść lekki posiłek.
Należy zażyć stale przyjmowane leki.
Biopsję prostaty wykonujemy pod kontrolą USG, sonda USG jest wprowadzana przez odbyt do odbytnicy, ze względu na konieczność prawidłowego uwidocznienia prostaty. Prostata dzieli się na dwa płaty, prawy i lewy. Z każdego płata pobieramy przynajmniej sześć wycinków, dlatego też badanie może trwać dłużej niż biopsja innych gruczołów. Przeważnie ok 10 minut. Częstym powikłaniem po zabiegu jest krwawienie z odbytu, ale przeważnie ustępuje ono samoistnie. Pobrane wycinki przekazujemy do badania histopatologicznego ( oglądane pod mikroskopem) przez Lekarza Patomorfologa. Na wynik czeka się około 14 do 21 dni.
Przez kilka dni po wykonanej biopsji prostaty Pacjent może odczuwać ból i dyskomfort, w związku z tym nie powinien wykonywać cięższej pracy fizycznej, kąpać się w ciepłej wodzie, jeździć na rowerze.
Przygotuj się do wizyty u Urologa w Poradni Sanivitas w Bytomiu:
• zapisz swoje objawy, przede wszystkim problem, z którym się aktualnie zgłaszasz do Urologa
• W miarę możliwości zgłoś się z pełnym pęcherzem moczowym( wypij kilka godzin przed wizytą 1 litr płynów)
• bez wątpienia Specjalista zapyta o choroby obecnie u Ciebie występujące,
• z pewnością będziesz musiał wymienić przebyte operacje i zabiegi
• zabierz listę wszystkich przyjmowanych aktualnie leków.
• na zakończenie powinieneś wymienić swoje znane alergie, zwłaszcza na leki
• ubierz się wygodnie, weź pod uwagę konieczność rozebrania się do badania w czasie wizyty
• jeśli prawdopodobnie będziesz miał wykonywane w czasie wizyty usg brzucha – pozostań na czczo, wskazany jest pełny pęcherz moczowy
Nasze atuty
• W gabinecie urologicznym Sanivitas Zabrze konsultacje odbywają się w warunkach najwyższego komfortu oraz z poszanowaniem intymności Pacjentek i Pacjentów
• doświadczony zespół lekarski
• nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna
• pielęgniarki z wieloletnim stażem
• krótki czas oczekiwania na wizytę lekarską
• dogodne położenie Poradni w centrum Zabrza, łatwy dojazd
• bezpłatny do 2 godzin parking w budynku Poradni
• winda z parkingu do poziomu Poradni
• brak barier architektonicznych
• laboratorium analityczne na miejscu
• zrozumienie i życzliwość ze strony całego Personelu