Poradnia profilaktyki chorób piersi NFZ

Działalność

Nasz zespół specjalistów z zaangażowaniem pomaga kobietom, które:
• chcą bezpłatnie wykonać badanie USG piersi lub mammografię,
• zaobserwowały niepokojące zmiany w wyglądzie lub w strukturze piersi,
• otrzymały od lekarza skierowanie do Poradni Chorób Sutka, Poradni Chorób Piersi lub Poradni Profilaktyki Chorób Piersi.

Mieszczący się w Bytomiu Śląski Ośrodek Onkologii Sanivitas oferuje pacjentkom dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych (USG piersi, mammografia).

W przypadku potrzeby dalszej diagnostyki chorób piersi (rak piersi) zapewniamy dostęp do takich zabiegów, jak: biopsja mammotomiczna (MMT), biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAS), biopsja aspiracyjna gruboigłowa (BAG).

Nasza placówka w Zabrzu także oferuje bezpłatne badania mammograficzne.

W komfortowych warunkach i kameralnej atmosferze pomagamy kobietom borykającym się z chorobami piersi

Od etapu diagnostyki po planowanie leczenia w przypadku zdiagnozowania raka piersi

Pytania i odpowiedzi

Do naszej Poradni Profilaktyki Chorób Piersi na konsultację i bezpłatne badanie USG piersi może zgłosić się każda kobieta, która posiada skierowanie wypisane przez lekarza pracującego w oparciu o umowę z NFZ. Może to być zarówno skierowanie od lekarza rodzinnego (POZ), jak i lekarza pracującego w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, np. ginekologa, chirurga, onkologa.

Nie, w przypadku skierowań od specjalistów, którzy nie posiadają podpisanej umowy z NFZ wizyta w naszej poradni będzie odpłatna. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby udać się do swojego lekarza rodzinnego z takim skierowaniem i poprosić o badanie i skierowanie do Poradni Chorób Piersi/ Sutka- wówczas, wizyta w naszej placówce będzie nieodpłatna.

O potrzebie wykonania USG piersi decyduje każdorazowo lekarz.

W wielu rekomendacjach postuluje się, aby USG piersi było wykonywane w pierwszej fazie cyklu lub bezpośrednio po miesiączce.

Wszystko zależy od wieku kobiety. Bezpłatny program profilaktyczny raka piersi (bez skierowania) dedykowany jest kobietom w wieku 50-69 lat, spełniającym jedno z poniższych kryteriów:

• w ciągu ostatnich dwóch lat nie było wykonywane badanie mammograficzne w ramach programu profilaktyki raka piersi
• otrzymanie w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemnego wskazania do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
• rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
• mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
• brak wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

W przypadku kobiet spełniających powyższe kryteria wystarczy zarejestrować się na wizytę, podczas wizyty niezbędny będzie dokument tożsamości. Ponieważ jednym z elementów programu profilaktycznego jest wypełnienie ankiety, warto zabrać ze sobą okulary (jeśli zachodzi taka potrzeba).

Tak, będzie wówczas potrzebne skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub np. ginekologa. Ważne, aby skierowanie było wypisane przez lekarza pracującego w ramach umowy z NFZ (nie zaś komercyjnie). Jeśli podczas wizyty w Poradni Chorób Piersi specjalista stwierdzi wskazania do wykonania mammografii, wówczas wypisze skierowanie i badanie będzie wykonane w ramach NFZ.

Pragniemy przypomnieć, iż w obecnym stanie prawnym do korzystania poza kolejnością ze świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, upoważnione są poniższe grupy pacjentów:

• Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu
• inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci
• uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani poszkodowani – w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa
• Kobiety w ciąży (od 01.01.2017)
• Świadczeniobiorcy do 18 r.ż., u których stwierdzono ciężki i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (od 01.01.2017)
• działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych (od 31.08.2017)
• posiadacze orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (od 01.07.2018)
• deportowani do pracy przymusowej oraz osadzone w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (od 30.10.2018)

W przypadku osób posiadających status uchodźcy do skorzystania z nieodpłatnych świadczeń niezbędne jest objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym.

Powyższe usługi wykonujemy bezpłatnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wizyty profilaktyczne i metody diagnostyczne

W ramach Poradni Chorób Piersi oferujemy zarówno wizyty profilaktyczne:
• wywiad lekarski,
• analiza dostarczonej dokumentacji,
• badanie palpacyjne,
• USG piersi,
• bezpłatna mammografia

jak i bezpłatny dostęp do wysokospecjalistycznych metod diagnostycznych, biopsja:
• aspiracyjna cienkoigłowa,
• aspiracyjna gruboigłowa,
• mammotomiczna.

Nasz zespół doświadczonych chirurgów, pielęgniarek i pracowników obsługi rejestracji zapewnia pacjentkom kameralną atmosferę, tak ważną w przypadku podejrzenia raka piersi. Wiemy, jak trudną i stresującą sytuacją jest podejrzenie choroby nowotworowej, dlatego każda kobieta spotyka się u nas z holistycznym podejściem ze strony personelu.

Pamiętaj o samobadaniu piersi - to ważne!

Poświęć 3 minuty, by zobaczyć na poniższym filmiku, jak to robić prawidłowo.

Choroby piersi

Niepokojące objawy, z którymi zgłaszają się do nas pacjentki
Wiele kobiet po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów w obrębie piersi zastanawia się, czy są na tyle alarmujące, aby zgłosić się do Poradni Chorób Piersi.

Nasi specjaliści podkreślają, iż wizyta w takiej poradni powinna być stałym elementem dbania o zdrowie – niezależnie od występowania czy niewystępowania objawów.

W przypadku raka piersi najważniejsza jest profilaktyka:

• samobadanie piersi,
• poddawanie się badaniom: USG/ mammografia.

Nowotwór ten wykryty odpowiednio wcześnie daje szansę na wyleczenie.
Wiele zmian w piersiach w toku dalszej diagnostyki okazuje się finalnie zmianą łagodną.
Jednak z całą pewnością poniższe objawy powinny skłonić kobietę do wizyty w naszej placówce.

Niepokojącymi objawami, które można w ten sposób wykryć, są:
• wyczuwalny guzek na obszarze piersi lub pachy,
• zmiana wyglądu skóry wokół brodawki sutkowej,
• wciągnięcie brodawki sutkowej lub wyciek wydzieliny z krwią,
• nietypowa zmiana kształtu,
• powiększenie lub opadanie jednej piersi,
• powiększone węzły pachowe,
• nietypowy obrzęk pachy.

Diagnostyka

Poradnia Profilaktyki Chorób Piersi NFZ w Śląskim Ośrodku Onkologii Sanivitas oferuje diagnostykę pogłębioną chorób piersi

Diagnostyka pogłębiona chorób piersi
Jeśli nasi specjaliści stwierdzą podczas wizyty, iż wykryta w piersi zmiana wymaga dalszej diagnostyki, Śląski Ośrodek Onkologii SANIVITAS oferuje pacjentkom dostęp do zaawansowanych metod diagnostycznych (bezpłatnie, w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia), jak np. biopsje.

Choć wiele kobiet obawia się biopsji, należy podkreślić, że personel naszej placówki w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie dokłada wszelkich starań, aby badanie było dla pacjentki jak najmniej uciążliwe i jak najmniej bolesne.

Rodzaje biopsji wykonywane w SANIVITAS:

procedura polegająca na pobraniu materiału cytologicznego przy pomocy strzykawki zakończonej cienką igłą. Nie wymaga stosowania znieczulenia. Badanie to umożliwia ocenę pobranych komórek, jednak nie może ocenić struktury tkanek.

metoda ta jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu igły o dosyć dużej średnicy (2,1 mm). Dzięki mechanizmowi tak zwanego “pistoletu biopsyjnego” pobiera z tkanki guza wałeczek i tym samym pozwala na uzyskanie materiału do pełnego badania histopatologicznego oraz immunohistochemicznego.

najnowocześniejsza metoda, stosowana w ramach dalszej diagnostyki po wykryciu zmian podczas mammografii lub USG. Polega na precyzyjnym pobraniu wycinków z piersi w celu ustalenia charakteru zmiany. Tego rodzaju biopsję można stosować także przy usuwaniu niewielkich zmian, z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa. Poradnia SANIVITAS dysponuje nowoczesnym mammotomem, umożliwiającym przeprowadzenie u naszych pacjentek szybkiej i skutecznej diagnostyki.

Rak piersi to nie wyrok!

Zapraszamy także na stronę: planujedlugiezycie.pl

W przypadku wykrycia u pacjentki zmian o charakterze nowotworowym, SANIVITAS realizuje szybką terapię onkologiczną w ramach umowy z NFZ. Do skorzystania z niej uprawnieni są pacjenci posiadający Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Może wystawić ją lekarz POZ w przypadku podejrzenia nowotworu lub specjalista, który rozpozna nowotwór na podstawie wyników badań.

Pacjent z rozpoznaną chorobą nowotworową, posiadający kartę DiLO, wymaga przygotowania indywidualnego planu leczenia onkologicznego. Zajmuje się tym nasz interdyscyplinarny zespół specjalistów, a każdemu z podopiecznych dedykowany jest koordynator, który towarzyszy pacjentowi podczas całej terapii.. Jego zadaniem jest zbieranie dokumentacji medycznej, nadzór nad terminarzem badań i zabiegów oraz umawianie na konsultacje.

Zapraszamy do naszej placówki
Śląski Ośrodek Onkologii Sanivitas w Bytomiu!

Sanivitas Bytom

Śląski Ośrodek
Onkologii Sanivitas
41-902 Bytom
Pl. Akademicki 15/6

Scroll to Top