
Laboratorium w Poradni Lekarza Rodzinnego Sanivitas
Badania laboratoryjne wykonywane są w naszej poradni przez Laboratorium Medyczne Synevo.
Punkt pobrań materiału do badania obsługuje Pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.30
Bezpłatne badania laboratoryjne wykonywane są na zlecenie czyli ze skierowaniem od Lekarza Rodzinnego Poradni Sanivitas. Lekarz Rodzinny wydaje skierowanie po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego Pacjenta w celu poszerzenia niezbędnej diagnostyki. Ważnym aspektem opieki medycznej jest zlecanie badań laboratoryjnych przez Lekarza Rodzinnego w ramach profilaktyki. Zapraszamy do Laboratorium.
Przypominamy jednocześnie, że wg zalecenia NFZ, badania laboratoryjne związane z planowanym zabiegiem operacyjnym lub diagnostycznym oraz przed planową hospitalizacją powinny być zlecone i wykonane w placówce, która wykonuje zabieg, badania lub przyjmuje pacjenta. Np badanie przed kolonoskopią, przed operacją zaćmy.
W naszym laboratorium realizujemy także dla pacjentów należących do naszej poradni program Moje Zdrowie.
Poza bezpłatnymi badaniami zleconymi przez Lekarzy Rodzinnych w Laboratorium Medycznym SYNEVO można także wykonać odpłatnie wiele badań analitycznych z zakresu biochemii, serologii, alergologicznych i innych.
Przygotuj się do badania krwi
W dniu poprzedzającym badanie:
• wypij odpowiednią ilość płynów ( ok. 1,5 do 2 litrów wody)
• zachowaj dotychczasową dietę,
• nie stosuj głodówki, a także unikaj bardzo obfitych posiłków,
• zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego (przez około 12 godzin przed zgłoszeniem się do laboratorium).
W dniu badania:
• zgłoś się na badanie na czczo (minimum 8 godzin od ostatniego posiłku),
• zażycie bądź rezygnację ze stałych leków uzgodnij wcześniej ze swoim Lekarzem
• Zgłoś się na czczo do laboratorium.
• Przynieś zakupione w aptece 75 gramów glukozy.
• Po pierwszym pobraniu krwi wypij w czasie 5 minut glukozę rozpuszczoną w wodzie.
• Kolejne pobranie krwi wykonamy po 120 minutach, choć niekiedy pobranie krwi zalecane jest także po 60 minutach (np. u kobiet w ciąży). Wysiłek fizyczny wpływa na wynik testu, w związku z tym spędź czas pomiędzy kolejnymi pobraniami krwi w poczekalni w Poradni.
Mocz przywieź do laboratorium w specjalnym pojemniku, który możesz kupić w aptece. Jeżeli mamy wykonać badanie na posiew, pojemnik musi być jałowy. Mocz należy pobrać rano, po nocy.
Przygotowanie próbki moczu
1. Umyj ręce wodą z mydłem.
2. Umyj okolice ujścia cewki moczowej i osusz ręcznikiem jednorazowym.
3. Do pojemnika oddaj mocz, pochodzący ze „środkowego” strumienia, czyli najpierw oddaj trochę moczu do toalety, a dopiero później do pojemnika. Końcowy strumień moczu również oddaj do toalety.
4. Próbka moczu powinna mieć objętość około 50-100 ml.
5. Pojemnik z moczem szczelnie zamknij. Jeżeli nie możesz zanieść go od razu, przechowuj go w lodówce. Jeśli mocz jest przeznaczony do badania na posiew, nie powinien pozostawać w lodówce dłużej niż przez 2 godziny.
Przygotowanie próbki moczu małego dziecka
Mocz powinien być pobrany rano, po karmieniu. W nagrzanym pokoju (aby uniknąć przeziębienia) dziecku należy zdjąć pieluszkę, umyć okolice cewki moczowej, a następnie masować plecki od góry do dołu. Kiedy pojawi się mocz, należy zebrać do kubeczka „środkowy” strumień i dostarczyć próbkę do laboratorium.